Menü

İş güvenlik ayakkabısı

İş güvenlik ayakkabısı

Ema İş Güvenlik Ayakkabısı

İş güvenlik ayakkabısı çalışan her işçinin başına gelebilecek kazalardan korunmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre istatistik olarak baz veriler elde edilmiştir. National Safety Council’ın yapmış olduğu bazı araştırmalar doğrultusunda kazaların % 20’si bacak ve ayak kazaları olduğu belirlenmiştir. Ayak ve bacak kazaları bir çok sektörde ortak olarak en yaygın görülen iş kazalarıdır. Gerek inşaat ve montaj işlerinde gerek ağır sanayide, metal üretimde ve madenlerde daha akıllara gelebilecek pek çok alanda ağır malzemeler düşme sonucunda ayağa büyük ölçüde zarar verir.

Ayrıca demir çelik işlerinde ya da kimyasal maddeler ile çalışılan alanlarda, dökümhanelerde erimiş metal, yakıcı kimyasal maddelerden doğan sonuçlar ile ayak bacak yanıkları sıklıkla gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra; yağ ,asit,benzin  gibi maddelerin oluşturabilelecekleri riskler de göz önünde bulundurulmalıdır. Sert nesnelere çarpma sonucunda ya da sert cisimlere basma neticesinde de ayaklar zarar görebilmektedir. Bu tip durumlarda işçi ayakkabısı hayat kurtarma niteliğindedir.

İş Güvenliği Ayakkabısı Kullanmak Neden Önemli?

İş sektöründe ise en çok görülen vakalardan bir de  ters dönmüş çiviler ,ayak tabanına batmakta ve ayağa zarar vermektedir. Yaş zeminde döşemede kaygan zeminde ayağın kayması ile vücutta daha başka hasarlara neden olabilmektedir. Ayak kayması ile işçi başını sert bir zemine vurabilir. Yağlı gresli zeminler veya sadece ıslak zeminler bile kaygan bir ortam oluşturabilmekte bu durumda çeşitli riskleri barındıran düşmelere yol açabilmektedir. Sıradan ayakkabılar ile bu zeminlerde yürümek kazaya davetiye çıkarmaktır.

Çalışılan alana,sektöre göre çeşitli ihtiyaçlar doğabilir. İş güvenlik ayakkabısı normal ayakkabılar ile kıyaslandığında cüzi bir bedel ile ayak sağlığını koruyacak hatta sakatlık doğurabilecek kazaları ortadan kaldıracaktır. Bazı ayak vakaları da ölümler ile sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden ,iş güvenliği ayakkabılarının kullanımı; sektöre,çalışma ortam ve koşullarına göre ayakkabı seçimi oldukça önemli bir konudur. İşçi güvenliğinin dikkate alınması, tüm alanlarda koruyucu ayakkabıların kullanımının zorunlu hale getirilmesi oluşabilecek riskleri en aza indirmektedir. En basit ayak çarpmalarıiçin bile  çelik bombe korumalı ayakkabıların tercih edilmiş olması son derece önem taşır. Kayma riskini ortadan kaldırmak için ise kaymaz tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir.  Ayağın, taban kısmından delinmelere ve  batmalara karşı korunabilmesi de oldukça önemlidir. İnşaat, demir çelik gibi sektörlerde kullanılması önerilen; çivi ,cam, demir gibi sert cisimlerin batmasını engelleyen , çelik veya kevler ara taban korumalı ürünlerin kullanımı sonucunda riskler ''Ema İş Ayakkabıları'' ile minumum seviyeye indirilmektedir.